Z čeho ten pamlsek vlastně je?

Článek o masových pamlscích pro psy, odkud pochází maso, jak moc je třeba hlídat jejich kvalitu a které značky jsou ty prověřené?

Nedávno Facebookem proběhl dost znepokojující příspěvek, který se týkal škodlivosti pamlsků v podobě sušených mas pro psy. Nutno začít tím, že během pár hodin příspěvek zmizel. Samotné se mi ani ostatní příspěvky veterinární ordinace, kde byl původně příspěvek umístěn, moc nelíbí a mám na ně svůj názor. Proto se nechci odkazovat na tento článek. Chci zveřejnit své vlastní poznatky, zjištění a osobní názor na téma pamlsků pro psy z masa. Každý impuls na vzdělávání a prohlubování informovanosti je vždy ku prospěchu.

Z čeho se sušená masa vyrábí?

To co je na celém článku asi to nejdůležitější je fakt, že tentokrát nejde o složení. Jak je to možné? Jedná se o sušené maso, tzn. téměř vždy obsahuje jen pár složek, na první pohled neškodných a složení se zdá, že je super (např.: kuřecí maso 92,8%, glycerin 3%, sorbitol 2%, škrob 1%, hrachový protein 1%, sůl 0,2%).

Celou kategorii sušených mas, která však nejsou tvrdá a křehká, ale měkká a dají se trhat jsem nazvala jako „glycerinová masa“. Proč? Díky obsahu glycerinu jsou tato masa změkčená a celý problém se táhne právě s tímto typem pamlsků.

Glycerinová masa

Kde je vlastně problém a na co si dávat pozor? Problémů je hned několik, jednak obsahují sůl (ne všechny), dále konzervanty a hlavně glycerin a maso samotné. Glycerin je za určitých podmínek naprosto neškodný a vyskytuje se i v lidských potravinách (E422), ale u těchto „glycerinových mas“ se zpochybňuje jeho kvalita. Důležité je také upozornění, že glycerin může být nebezpečný pro psy, kteří nemají správnou funkci jater a ledvin. Takto omezení psi by tato masa neměli dostávat vůbec.

Původ masa pamlsků

To nejpodstatnější, co se díky původnímu příspěvku ukázalo je, že maso, ze kterého jsou pamlsky vyráběny, pochází z Číny. Jelikož jsme dále pátrali, zjistili jsme, že se jedná o čínské maso, které je zpracováno i baleno v Číně. Tedy ani čeští výrobci nevyrábí tyto pamlsky, ale jsou dováženy z Číny.

Je to špatně? Tato otázka zůstává nezodpovězena, výrobci se samozřejmě hájí tím, že výroba podléhá přísné kontrole a jejich produkty jsou kvalitní, ale zda je to skutečně pravda nedokážeme posoudit. Pokud nerozlišujete původ produktů, které kupujete pro sebe (například Polsko, Německo nebo tuzemské produkty), pak klidně krmte i nadále „glycerinovým masem“ (pokud máte zdravého psa). Jestliže však patříte do skupiny jako my a sledujete zemi původu a složení, zvažte zda tyto pamlsky i nadále používat. Za zvážení také stojí otázka, jestli se všechna „glycerinová masa“ nevyrábí v jednom závodě v Číně a nejsou pak jen nasypána do různě potištěných pytlíčků za různou cenu …

Rozhodující je nejen kvalita, ale i kvantita

Možná teď zvažujete jestli tyto pamlsky dále dávat nebo radši už ne. Důležité je množství, pokud pes dostává jeden kousek týdně a je zcela zdráv, pak nemá smysl se nějak strachovat. Používáte-li je však denně k výcviku, procházkám nebo jen tak, pak tvoří nedílnou součást jídelníčku psů a radši se zamyslete, jestli by nebylo lepší koupit něco jiného.

Původ sušených mas prodávaných u nás

Není nic jednoduššího, než se na původ zeptat přímo výrobce, tak jsme to udělali za vás a zhodnotili, které značky budeme doporučovat. Všechny vybrané doporučené značky používají evropské maso. Upozorňujeme, že žádný z dotázaných výrobců měkkých mas obsahujících glycerin, nevyrábí tyto pamlsky a všechny jsou dováženy z Číny.

Zeptali jsme se těchto výrobců:

  • Calibra
  • Bohemia Pet Food
  • Brit
  • Dokas
  • Mapes
  • Marp
  • Natureca
  • Pamlsky s příběhem
  • Platinum
  • Salač
  • Šmakovo
  • Woolf
  • 4 Nohy

Výrobci, které doporučujeme:

Bohemia Pet Food – přílohy, zelenina, ovoce a bylinky pochází z ČR, ostatní suroviny jsou z ČR a Německa. Sušená masa jsou však již hotové výrobky pocházející, vyrobené a dovážené z Německa. www.bohemiapetfood.cz

Mapes – suroviny pochází z ČR a Slovenska, produkty si vyrábí sami v ČR. www.mapes.cz

Marp – Marp Buffalo pochází z indických buvolů, sušená masa, játra a sušenky jsou české výroby. www.marppetfood.cz

Natureca – všechny produkty pochází z Holandska, kde jsou i zpracovány a baleny. Žádný produkt této značky nepochází ze zemí mimo EU. www.natureca.cz

Pamlsky s příběhem – původ masa je ČR, u nás jsou také zpracované a balené. www.pamlskyspribehem.cz

Platinum – všechny produkty této značky jsou vyráběny v Německu a Španělsku a suroviny jsou z lokálních zdrojů těchto zemí. www.krmivo-platinum.cz

Šmakovo – všechno maso pochází z ČR, u nás je také zpracováváno a baleno. Všechny produkty jsou navíc otestované i na lidech a zaručují vysokou kvalitu surovin. www.smakovo.cz

4nohy – původ masa je od lokálních farmářů, výrobce si všechny pamlsky vyrábí sám a sám i balí. Zároveň však dodává, že zásobují i bezobalové obchody, takže některé vlastně nebalí. 🙂 www.4nohy.cz

Vyrobte si sami

Pokud vás trápí vysoká cena, ale nechcete kupovat pamlsky z Číny, zvažte vlastní výrobu. Budete potřebovat sušičku, dobře odvětrávané místo se zásuvkou a kvalitní libové maso. Maso krájejte ještě zmražené (lépe se krájí) na kousky o velikosti cca 5 x 2 cm a tloušťce 0,5 – 1 cm. Sušte do úplného vysušení (libové maso cca 10 hodin). Maso nechte chvíli ještě na vzduchu „odstát“ a poté rozdělte dle potřeby do uzavíratelných boxů, skladujte v chladničce, pro dlouhodobé skladování využijte mrazák.

Dají se sušit i vnitřnosti, kůže, atp. Trvá to však o několik hodin víc a také mnohem víc smrdí než svalovina. Tučné maso se špatně a dlouho suší a rychle se kazí.

Tak jaké pamlsky příště koupíte vy?

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.