Je to 7 let od založení naší chovatelské stanice Original Tobias a 3 roky od našeho prvního vrhu A. Je rok 2024 a je to skoro dva měsíce, co odešlo i poslední štěně vrhu B do svého nového domova. Nastal ten správný čas pro ohlédnutí se za tímto obdobím. Na celkové zhodnocení je totiž ještě velmi brzy, na to si ještě pár let počkáme.
Celý tento maraton začíná již velmi dlouho před samotným krytím, v první řadě se vybírá krycí pes, řeší se vše do posledního detailu, následuje vybírání budoucích majitelů, společně se shromažďováním všech potřebných věcí pro porod, odchov, péči i pro startovací balíčky štěňátek.
Plány začaly cca v roce 2021 po odchodu prvního vrhu, domluvili jsme si nádherného red tri psa ve Švédsku jménem Trumf, krytí proběhlo na Velikonoce 2023. Švédsko je nádherná země a celý výlet byl naprosto úžasný a já doufám, že se tam ještě někdy vrátím. Nicméně krytí jako takové neprobíhalo podle představ a měli jsme obavy, zda bude úspěšné. O měsíc později jsme museli všem zájemcům oznámit, že Minnie bohužel nezabřezla a další krytí bude na podzim.
Z obavy, že se bude neúspěch opakovat, jsme hledali i další možné partnery a to se i podařilo. Měli jsme domluvená tři možná krytí, znovu ve Švédsku, v Německu a ve Francii. Rozhodnutí jsem nechala na poslední chvíli a to doslova. Jakmile Minnie začala hárat, bylo jasné, že bude krytí dřív, než jsme očekávali, proto jsem si vybrala Německo a Francii. Jelikož jsme neměli možnost francouzského psa poznat dříve osobně, vyrazili jsme do Francie s tím, že se možná na místě otočíme a odjedeme. Ano, opravdu nám není jedno, jaký krycí pes je ve skutečnosti. Na výlet jsme tentokrát vzali i našeho Australského ovčáka Tobíka, který nám ve Švédsku velmi chyběl a celé krytí jsme pojali spíše jako dovolenou. Po příjezdu na místo jsme poznali psa jménem Neo a nechali si čas na rozmyšlenou. Následovalo více než úspěšné krytí i překrytí. U Nea i Minnie byly vidět velké sympatie hned od první chvíle a krytí tak bylo velmi rychlé, navíc zcela bez našeho zásahu. Ve Francii jsme i přespali, poznali krásné vinařské městečko a užili si naprosto dokonalé počasí (ano byl říjen), jídlo i pohostinnost.
O měsíc později jsme si potvrdili březost ultrazvukem s výsledkem, že Minnie čeká 4 krásná a silná štěňátka. O to větší pro nás bylo překvapení, když jsme jich 5. 12. 2023 na Mikuláše přivítali 6!
Porod byl i tentokrát velmi velmi rychlý a Minnie rychle docházely síly, přidaly se i další komplikace a tak byl pro nás všechny Mikuláš velmi náročný. Po pátém štěněti jsme byli již přesvědčeni, že je konec a vše tomu i nasvědčovalo. Když se za hodinu, do uklizené porodny, narodilo šesté štěně – třetí merle holčička, byli jsme v šoku. Následovala kontrola na veterině, která potvrdila, že všechna miminka i maminka jsou v pořádku, ale potrápily nás nevyloučené placenty. I přes veškerou veterinární péči se Minnie po pár dnech přitížilo, což se odrazilo i na stavu miminek, jelikož měla málo mléka a tak jsme akutně běželi znovu na veterinu. Jakmile zabraly léky bylo všechno zase v pořádku a my jsme si mohli oddechnout a konečně si miminka užívat.
Narodilo se nám tedy šest štěňátek, tři feny – všechny blue merle a tři psi, dva black tri a jeden blue merle. Více informací o časech porodu, porodní váze i povaze jednotlivých štěňat se dočtete zde na webu v sekci vrhu B. U každého štěněte máme i fotogalerii a zdravotní profil.
Miminka nám tento náročný začátek vynahradila, vlastně splnila všechna očekávání a v něčem i předčila. Celý vrh byl velmi vyvážený váhově i povahově. Všechna štěňata se pohybovala v průměrné váze nejmenšího štěněte vrhu A – Amazing Daisy, očekáváme tedy menší velikost štěňat, ale to ukáže až čas. Štěňata byla mnohem klidnější, méně hlučná, na druhou stranu se o něco pomaleji učila nové věci.
Jelikož jsme u vrhu A zkoušeli prvky z programu Puppy Culture, rozhodli jsme se ho naplno projít u vrhu B. Až v praxi se však ukázala slabá místa programu a nakonec jsme dělali jen to, čemu jsme důvěřovali a ostatní jsme doplnili o vlastní postupy a cvičení a také o doporučení jiných chovatelů. Rozhodně jsme od prvníhu vrhu mnohé posunuli a štěňata jsme tentokrát opravdu plánovaně a řízeně připravovali na život. U prvního vrhu jsme někdy jen čekali nebo zkoušeli formou pokusu a omylu, toho jsme se tentokrát chtěli vyvarovat a věřím, že se i stalo.
Veškerá péče byla individuální, od speciálního přístupu ke štěňatům, která potřebovala rychleji nabírat, po cílenou socializaci nejbojácnějšího štěněte, až po individuální cvičení sebekontroly nejen celého vrhu, ale speciálně ještě těch štěňat, která byla nejžravější a do všeho šla po hlavě. Vrh byl také učen režimu, na uspávanky, na ticho v noci i na hygienu a venčení na vodítku. Speciálně bych ráda zmínila i jejich velkou hernu, která poskytovala mnoho různých prvků pro sebevědomé pohybování po nejrůznějších materiálech, byla zde i houpačka, balanční prvky, hrací prvky a další. Velkorysý prostor herny nám navíc umožnil i použití šesti samostatných klecí pro začátky učení na klec.
Štěňata byla 2x očkována, pravidelně odčervována, byla vyšetřena na dědičné oční vady, všechna s výsledkem prosta (zdravá). Také jsme je v šesti týdnech očipovali a holkám během čipování záměrně vyměnili jména, čehož si možná někteří z vás všimli. Všichni majitelé také dostali jak manuály, kde se dočtou vše o péči o jejich štěně / psa a také kopie veškeré zdravotní dokumentace štěňat, jejich rodičů, včetně popisu jejich štěňátka a jeho režimu u nás. Všechny tyto informace usnadňují především začátečníkům, se vyvarovat zbytečných chyb.
Jako poslední štěně u nás zůstal Buzz Lightyear, pejsek, kterému jsme říkali Zízí. Jakmile odešla ostatní štěňata jsme Zízu zařadili do běžného chodu domácnosti bez speciálního štěněčího režimu. Zíza spal zavřený v kleci, pravidelně se venčil venku, každý den šel samostatně na procházku a pokračovali jsme dále ve výcviku i výchově. Všechno zvládal naprosto bez problému, včetně klece, během noci bez nehody vydržel i 5 hodin. Velmi mile mě překvapilo, jak všechno šlo jak po másle a věřím tedy, že naše mnohdy velmi náročná práce a úsilí nebylo zbytečné.
Období štěňat je vždy opravdu velmi fyzicky i psychicky náročné, tím spíš pokud chcete pro svůj vrh udělat co nejvíce a nejde vám jen o to porodit štěňata a prodat je. Vyžaduje to 100% nasazení, minimum odpočinku a žádný volný čas nebo oddech. Každý jeden den je zásadní pro jejich budoucí vývoj. Pokud nad vrhem zrovna uvažujete, musíte si být jisti, že jste ochotni mu vše obětovat a podřídit, nejen po dobu dvou měsíců, ale od krytí, přes porod a až do odchodu posledního štěněte, které se může neplánovaně zdržet déle, než je běžné. Jelikož najít ten dokonalý domov vždy nějakou dobu trvá. Nicméně ani odchodem práce chovatele nekončí…
A jaký mám z vrhu tedy pocit?
Štěňata jsou v mnohém jiná než u prvního vrhu, začnu vzhledem. Mám radost, že jsme měli tolik merláčků, doplněných i o modré oči, i když to rozhodně nebyl cíl ani priorita. Všichni jejich zájemci byli vybráni dlouho před porodem a seznámeni s tím, že barvu si nelze vybrat. Samozřejmě mnohé majitele nyní trápí uši, které se jak klopí, tak jsou do růžičky nebo každé jiné. Což odráží ouška rodičů a jedná se tedy spíše o očekávanou věc, stejně tak i delší uši. Jak však budou finálně vypadat uvidíme až štěňata dospějí a do svých uší dorostou. Také jsme se z mnoha důvodů rozhodli ponechat dlouhé ocasy, ty jsou nasazeny poměrně vysoko a štěňata je tak stáčejí na záda, já nejsem zastáncem ocásků a mám dvě kupírované holky. Přesto jsem si u vrhu na ocásky zvykla a jak je budou nosit si musí zvolit oni sami a my to neovlivníme. Vzhledem k poporodním komplikacím bych od kupírování stejně upustila i kdybych jej plánovala. Takže mě ocásky netrápí.
Co se povah týče, tak jsou béčka mnohem klidnější, jsou rozvážnější a dokonce i nečekaně méně hlučná. Některá štěňata jsou i opatrnější, ve vrhu jsou Mininčiny bláznivé geny trochu utlumeny, projevila se i odtažitější povaha otce u některých štěňat, ale více se ukáže až po pubertě. Zdá se, že štěňátka nemají problém s novým prostředím a náročnějšími místy, ale to není jen naše zásluha, ale především skvělý přístup jejich majitelů po odchodu. Objevilo se jedno výrazně bojácnější štěně, ostatní však byla velmi vyvážená a povahově velmi podobná, tomuto štěňěti jsme se snažili věnovat o trochu více a práce se rozhodně vyplatila, již při odchodu byl vidět velký posun.
Všem štěňatům do budoucna doplníme na našem webu zdravotní informace, stejně tak jejich výšku i váhu pro porovnání. S vrhem se budeme i nadále potkávat a doplníme tak i medailonky o každém s detailnějšími informaci o povaze jedince v dospělosti.
Vrh B byl druhým a posledním vrhem naší Minnie. Vzhledem k finanční, časové, fyzické i psychické náročnosti, kterou každý vrh přináší aktuálně žádný další vrh neplánujeme.
Štěňata pro nás nejsou zdrojem financí, naopak, chodíme do práce, aby naši psi žili lepší život. Vždyť to každý pejskař zná. Proto naskládat dovolenou v zaměstnání na celý vrh, připravit a přestěhovat půlku bytu, pronajmout prostory pro herničku. Sejít se se stovkami návštěv a mnohé jiné. V neposlední řadě i našetřit dostatek financí, i když to nemusí vyjít (jako u nás ve Švédsku). Nebo prostě jen mít dostatek času věnovat se (nejen během vrhu) i po vrhu všem majitelům, kdy jejich počet po každém vrhu značně narůstá, je to pro nás velmi náročné. Nicméně jsme se rozhodli jít právě touto cestu (tedy vše dělat na 100 %) a žádnou jinou. Pokud tedy bude další vrh, tak pouze v případě, že budeme moct splnit naše vlastní kritéria, která jsme si nastavili a přeskočit všechny své laťky a posunout sebe a naše odchovy zase o kousek dál.
Děkujeme všem za pochopení, ale hlavně děkujeme všem majitelům vrhu A i B, že měli trpělivost, aby prošli naším výběrovým řízením, za jejich obětavost přijet v určený den i čas a splnit veškeré naše podmínky (mnohdy značně nestandardní) a za jejich lásku a péči, kterou každý den našim odchovům dávají. Protože bez nich by to nedávalo smysl a naše práce by byla zbytečná.