Tato otázka zaznívá velmi často – „Proč se Australským ovčákům nebo i Miniaturním americkým ovčákům kupírují ocasy?“ Důvodů je několik: tradice, rozpoznání, vzhled a funkce. Níže trocha historie, ale taky náš pohled na kupírování.
Z historie
Kupírování ocasů se údajně objevilo již v Antice, kde Římané kupírovali ocasy, jelikož věřili, i když chybně, že svaly v psích ocasem byly příčinou vztekliny.
Později, na konci 90. let 18. století byly na psy uvaleny daně na financování Francouzské války. Pracovní psi měli daňovou výjimkou a jejich status byl dáván najevo právě kupírováním ocasů. Stejně tak to bylo i ve Velké Británii.
Woods Natural History, kniha vydaná v Londýně roku 1865, nahlíží do historické praxe kupírování ocasů. „Ocas ovčáka je přirozeně dlouhý a huňatý, ale je často odstraněn v brzkém mládí jako důsledek, dnes již zastaralých, zákonů, které odmítaly uznat jakéhokoli psa jako ovčáka a odpustit mu daň, aniž by byl zbaven ocasu. Tento zákon byl často zneužíván především milovníky psích dostihů, kteří nedbali na vzhled. Aby se vyhnuli placení daní, usekávali ocasy svým chrtům aby je prohlásili za ovčáky.“
Postupem let pomáhali psi člověku na polích, pást nebo lovit, jejich ocasy se tak mohly stát terčem pro osiny, trávy, bodláky aj., což mohlo způsobit poranění ocasu a zamotání. Tudíž se zavedlo kupírování ocasů k zamezení zranění a infekcí. Byl to jeden z důvodů, proč byli v té době přirozeně bezocasí psi hodnotnější a šlechtěni.
Výstavy psů se v té době stávaly čím dál více módní záležitostí a spolu se založením Kynologického klubu v polovině 19. století, se ocasy některých plemen kupírovaly jako znak plemene. Dokonce i dnes se přirozeně bezocasým plemenům zkracují ocasy ke zvýraznění symetrického vzhledu, vytvářejíc klasickou siluetu pro výstavní kruh.
Proč je tedy dnes Ausíkům kupírován ocas? Nejpřesnější odpověď je, že to je tradice, která je zavedena i ve standardu plemene: „Typickým znakem je přirozeně krátký nebo kupírovaný ocas.“
Tento článek byl přeložen z webu: All about Aussies
Kupírování, co to vlastně je a jak je to s ním dnes?
Určitě jste slyšeli, že je kupírování zakázané, ale jak je to s ním doopravdy? Pouze kupírování uší bylo zakázáno, ocasů nikoli. Ovšem tento zásah má jasně daná pravidla, aby nedocházelo k týrání psů. Jsou však plemena, kde kupírování ocasů zakázal samotný klub, u těchto plemen je tedy kupírování zakázáno klubem, to však neplatí pro Miniaturní americké ovčáky a Australské ovčáky.
Kupírování však může „chovatel“ provést pouze do 8 dnů stáří štěňat a zákrok musí udělat veterinární lékař. Nelze jej tedy provádět doma či v dospělosti (pokud si to nevyžaduje zdravotní stav psa).
Miniaturní americký ovčák (a stejně tak i Australský ovčák) se může narodit s dlouhým ocasem nebo přirozeně krátkým ocasem (tzv. NBT – Natural Bob Tail), obě varianty mohou být dokupírovány. Co to tedy znamená?
Štěně se může narodit s klasickým dlouhým ocáskem, ale také s různou délkou ocásku, jako je poloviční, tříčtvrteční atp. U tohoto případu se nejčastěji volí dokupírování, aby pejsek ocásek neměl. Takoví psi jsou tzv. NBT a tento fakt lze následně dokázat i genetickým testem.
Ti kteří se narodili s dlouhým ocasem pak mohou být také kupírováni nebo jim zůstává dlouhý ocásek, to je většinou na rozhodnutí samotného chovatele. Popřípadě se chovatel může přiklonit k přání budoucího majitele a nechá kupírovat pouze některá štěňata.
Pozor však na fakt, že jsou země, kde je kupírování ocasů zakázáno a v těchto zemích se nelze zúčastnit výstav bez doložení genetického testu o NBT. Pokud tedy máte kupírovaného psa, vždy si pečlivě zjistěte podmínky vstupu na výstavu konkrétní země.
Jak je to s kupírováním v naší stanici?
My naše štěňata kupírujeme, ale jsou konkrétní případy, kdy od kupírování můžeme upustit. Typickým příkladem je například zdravotní komplikace při porodu štěněte nebo nízká porodní váha. Ve standardních případech však kupírujeme. Kupírovaný ocas považujeme za typický znak plemene, zároveň se kupíruje tak brzy (nejčastěji následující den po porodu), že pro samotné štěně je zásah minimální. Společně s kupírováním se navíc odstraňují i paspárky. Ze své osobní zkušenosti musím dodat, že pro štěňata byla mnohem psychicky náročnější aplikace čipu v 7 týdnech než kupírování ocásků. Štěňatům se rychle a bez problému ocásky zahojily a fena je také neřešila. Za týden se ještě vytáhly stehy.
Uvědomujeme si, že každý má vlastní názor a nikomu jeho názor nebereme a ani se nesnažíme, aby měli všichni stejný názor jako my. Pokud však někdo chce štěně s ocasem a je to jeho podmínkou, bude si bohužel muset najít jiného chovatele. My nevycházíme zájemcům vstříc s délkou ocasu dle jejich přání, protože jak bylo řečeno, štěňata kupírujeme těsně po porodu, zatímco jejich rozdělení – dle povah – je nejdříve v 6. týdnu stáří. Z tohoto důvodu není možné si délku ocasu zvolit, protože nevíte, které konkrétní štěně bude vaše.
Děkujeme za pochopení i respektování našeho rozhodnutí.