Připravili jsme třídílný seriál o zdraví našeho plemene, který jsme prezentovali na našem Facebooku a na IG. Nyní celou verzi zveřejňujeme na našem webu, navíc doplněnou o další odkazy a poznámky, které se na sociální sítě nevešly. Věříme, že tento článek pomůže mnohé objasnit nebo jen informovat nejen majitele tohoto skvělého plemene, ale i zájemce o plemeno, kteří v pojmech stále tápou.
Na začátek je potřeba si ujasnit několik bodů. Jsou testy, které jsou povinné, pokud je pes či fena aktivní v chovu. Dále jsou pak testy, které se doporučují testovat a třetí bod je výsledek testu. Některé výsledky automaticky vyřazují z chovu a jiné mají pouze informativní charakter. To však neznamená, že jsou do chovu zařazeni pouze zdraví jedinci. Zda jsou rodiče zdraví nebo nesou nějakou nemoc nebo jsou nemocní, to si musí každý majitel zjistit sám. A jak na to? Požádáte svého chovatele o kopii zdravotních testů k nahlédnutí. Kvalitní chovatel rád informace poskytne, nemusíte se bát zeptat (samozřejmě se bavíme o oficiálním chovu a psech s průkazem původu). Pozor na informace na internetu, na webu může být snadno chyba či překlep. Proto nahlížejte do certifikátů o vyšetření a nespoléhejte se na neoficiální zdroje informací.
Základní informace naleznete i na české databázi plemene Miniaturní americký ovčák, kterou pro Vás již nějakou dobu děláme: www.americkyovcak.cz (ale pozor, ověřené jsou pouze informace označeny „fajfkou“, u těchto informací jsou výsledky doloženy certifikáty, popřípadě jsou dodány přímo od klubu).
1. část, Miniaturní americký ovčák a jeho zdraví – Nemoci pohybového aparátu
Povinné vyšetření je pouze RTG vyšetření tzv. DKK – Dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie je hodnocena následovně:
- A (dříve 0) – bez příznaků dysplazie
- B (dříve 1) – hraniční dysplazie
- C (dříve 2) – mírná dysplazie
- D (dříve 3) – střední dysplazie
- E (dříve 4) – těžká dysplazie
Do chovu lze pouštět psy až do výsledku C/C (včetně) a tyto psy i lze libovolně mezi sebou spojovat (tedy i fenu C a psa C).
Pro zajímavost: křížení psů DKK C x C, statistika potomků: A – 16,7%, B – 40%, C – 13,3%, D – 30%, E – 0% (Chov psů – příručka zodpovědného chovatele, E. Korec a kolektiv autorů).
Co my doporučujeme testovat navíc:
- DLK – Dysplazie loketního kloubu (RTG)
- SA – Spondylóza páteře (RTG)
- PL – Luxace Pately (klinické vyšetření – lze vyšetřit i bez nutnosti uspání zvířete, provádí se nejčastěji společně s vyšetřením RTG)
- LTV – Přechodové obratle (RTG)
- OCD – Osteochondróza (RTG)
- CDPA/CDDY (IVDD) – degenerace meziobratlových plotének a krátkonohost (DNA test, nikoliv RTG!)
Je nutné také zmínit, že u psů do chovu je nutné, aby RTG posuzoval oficiální posuzovatel pro plemeno. Jejich seznam naleznete zde. My doporučujeme u tohoto veterináře dělat i snímky (není to podmínkou, snímky lze oficiálnímu posuzovateli zaslat jen na posouzení). Pokud se psem neplánujete chov a RTG děláte jen pro vlastní potřebu je možné RTG udělat kdekoliv, i přesto ale doporučujeme dělat RTG oficiálně a u oficiálního posuzovatele.
Výběr vhodného veterináře je pro provedení RTG naprosto zásadní. Bohužel se již stalo, že oficiální posuzovatel neuznal kvalitu snímků vyfocených u jiného veterináře a uspání a snímkování se tak muselo opakovat. Stejně tak se již stalo, že neoficiální posuzovatel u neoficiálního posouzení (u nechovného psa) špatně vysnímkoval klouby a díky špatným snímkům provedl i špatné hodnocení a z čistého psa udělal psa s dysplazií. Což se opakovaným posouzením i snímkováním (a bohužel i dalšímu přispání) u oficiálního posuzovatele vyvrátilo. Proto doporučujeme snímky i posouzení provádět vždy u ověřeného oficiálního posuzovatele. Svým odchovům rádi poskytneme i konkrétní jména a adresy a se vším pomůžeme a poradíme, jak se na vše co nejlépe připravit.
Také doporučujeme majitelům opravdu důkladně zvážit, zda pes, který má některé z výše uvedených onemocnění, má takové kvality, aby i přes tento zdravotní handicap byl v chovu použit. Bez ohledu na to, že podmínky chovnosti splňuje.
Určitě stojí za zmínku i otázka ceny, stejné vyšetření jsou dva oficiální posuzovatelé schopni udělat za naprosto odlišnou cenu. Cena takového vyšetření není nikde stanovena. Stejně tak by ale pro rozhodování neměla být jediným kritériem. Také si zjistěte kolik jednotlivá vyšetření stojí a až poté se rozhodněte v jakém rozsahu budete vyšetření dělat. Já jsem si například za vyšetření LTV doplácela k ceně RTG pouze 200 Kč. Což je natolik nízká částka, že není důvod jej z vyšetření vynechat. Na všem se tedy poraďte s veterinářem, který bude vyšetření provádět. Zároveň doporučuji jít jen k tomu, na koho dostanete to nejlepší doporučení.
Pro RTG vyšetření je pes přispán, na snímky se musí až nepřirozeně polohovat a nesmí se pohnout.
Více informací o jednotlivých zmíněných nemocech pohybového aparátu se dočtete zde.
CDPA / CDDY (IVDD)
Jedná se o Chondrodysplazii, chondrodystrofii a degeneraci meziobratlových plotének, psi s touto mutací (stačí jedna postižená alela) mají kratší nohy, psi postižení mají viditelně kratší nohy proti psům s jednou zmutovanou alelou. Důležité je především testovat mutaci CDDY (často se obě mutace testují v jednom genetickém testu), ta přímo souvisí s IVDD. Což je predispozice k abnormálnímu růstu a vývoji meziobratlových plotének. U postiženého psa dochází již v raném věku (do 1 roku) k předčasné kalcifikaci, tím pádem ke ztrátě pružnosti a postupné degeneraci meziobratlových plotének. Tyto abnormální meziobratlové ploténky jsou pak vtlačovány do páteřního kanálu, kde krvácení a zánět způsobuje silnou bolest a neurologickou dysfunkci označovanou jako nemoc meziobratlových plotének. Testuje se v genetické laboratoři ze stěru slin či krve, u nás tento test nabízí například Genomia. Více o nemoci si lze přečíst v našem článku nebo v sekci Zdraví.
2.část, Miniaturní americký ovčák a jeho zdraví – oční onemocnění
Pokud máte chovného psa nebo fenu, je dle stanov klubu potřeba udělat 1x za 2 roky vyšetření DOV (dědičné oční vady). Toto vyšetření musí provádět certifikovaný oftalmolog, jejich seznam naleznete zde (jedná se o klinické vyšetření v ordinaci specialisty). Pokud kryjete nebo máte vrh jednou za čas, je z hlediska klubu dostatečné toto vyšetření zopakovat před plánovaným vrhem.
Z vlastní zkušenosti a po konzultaci s oftalmologem doporučujeme toto vyšetření provádět každoročně, především u chovných jedinců. U těch ostatních to doporučujeme také, ale určitě bude vhodné i 1x za 1,5 až 2 roky, jak vám to bude vycházet. Díky tomuto vyšetření lze mnoho očních onemocnění řešit včas, nikoliv až se projeví na chování psa, kdy už může být pozdě. Doporučujeme vždy o výsledku vyšetření informovat chovatele, a to samozřejmě jak o tom čistém, tak především pokud se objevily nějaké problémy. Chovatel pak může kontaktovat další majitele ve vrhu a informovat je a doporučit jim toto vyšetření také.
Z vyšetření dostanete certifikát s výsledkem, který je rovněž zapsán i do PP psa, nezapomeňte si jej vzít s sebou. Před vyšetřením je nutné psa naučit na nepříjemnou manipulaci s hlavou, oftalmolog z zblízka a za pomoci několika přístrojů kontroluje oči, což může být psům nepříjemné. Zkuste naučit nějaký povel, aby se pes nehýbal a nekroutil. Také je vhodné psa dostatečně utahat ještě před vyšetřením, kromě toho že bude unavený, tak po vyšetření se doporučuje psa nevodit na slunce, neaportovat a nenechávat na volno. Pes má rozkapané oči a trvá několik hodin, než se vše vrátí do normálního stavu. Během této doby má pes rozostřené vidění a ostré slunce / světlo je nepříjemné. Držte ho tedy ve stínu nebo v interiéru a dejte mu čas, než kapky přestanou působit. Ten, kdo už sám na sobě absolvoval tento proces, jistě ví, jak se pes musí cítit, navíc když nechápe proč. Takže klidový režim v přítmí je to nejlepší, nezapomeňte psa sledovat, aby někde nespadl a něco se mu nestalo.
Ani u tohoto vyšetření není cena stanovena, ale pohybuje se okolo 1000 Kč, podle konkrétní ordinace, při objednání se nezapomeňte zeptat. V chovu mohou být použiti psi s výsledkem DOV čistý.
Genetická vyšetření očních onemocnění
U chovných jedinců je nutné, aby alespoň jeden z budoucích rodičů byl čistý na následující genetická vyšetření:
- PRA – prcd – Progresivní degenerace tyčinek a čípků
- CEA – Anomálie očí u kólií
- HSF4 – Hereditární Katarakta (šedý zákal)
- Doporučujeme však testovat oba rodiče nehledě na výsledek jednoho z nich.
Z genetických testů očí dále doporučujeme otestovat i:
- CMR1 – Multifokální retinopatie, typ 1
- CD – Degenerace čípků sítnice
Všechny uvedené nemoci (PRA, CEA, HSF4, CMR1 i CD) se u tzv. přenašečů neprojevují, je tedy nutné dbát především na správný výběr spojení, pokud nemáte svého psa či fenu na vše zdravé.
Více informací o všech uvedených nemocích a jak se projevují naleznete v sekci Zdraví – oční onemocnění.
Pokud se vám cokoliv na očích Vašeho psa nezdá (nehledě na to zda působí v chovu) – slzení, mhouření, zvláštní reakce na světlo nebo zhoršené reakce za šera, je vhodné neodkladně navštívit oftalmologa a psa nechat vyšetřit.
K očím u našeho plemene přidám ještě jedno doplňující info, na rozdíl od jiných plemen může mít MAS oči jakékoliv barvy a může mít i každé oko jiné (nehledě na barvu srsti), aniž by to byla vada. Běžné jsou i dvě barvy v jednom oku.
Vyšetření DOV dělá oftalmolog ve své ordinaci, genetické testy se však provádí v genetických laboratořích.
Genetické testy
Několikrát jsme zmínili pojem „genetické testy“, co to ale znamená? Některé druhy geneticky podmíněných nemocí lze laboratorně otestovat. Některé testy lze otestovat pouze z krve, jiné je možné testovat nejen z krve ale i ze stěrů (stírá se sliznice dásní speciální vatovou tyčinkou). Z výsledku zjistíte zda Váš pes nese některou z genetických nemocí. Odběr vzorku musí provést veterinář, či pracovník laboratoře, který před odběrem zkontroluje a potvrdí identitu zvířete (přečte mikročip). Formulář naleznete na webu laboratoře. V ČR vše zmíněné testuje například laboratoř Genomia. Všechny podrobnější informace naleznete na webu laboratoře. Pokud jste členem klubu KCHMPP, máte u této laboratoře navíc slevu. U každého výsledku z této laboratoře pak naleznete i popis jednotlivých výsledků přímo v certifikátu, který obdržíte. Doporučujeme věnovat těmto popiskům pozornost.
Testovat můžete samozřejmě i v jiných laboratořích, doporučujeme však vybírat pouze akreditované laboratoře.
3.část, Miniaturní americký ovčák a jeho zdraví – Ostatní nemoci
MDR1
Laicky řečeno se jedná o genetickou vadu, která způsobuje přecitlivělost na některé druhy léků. Pozor by si měli dávat nejen majitelé postižených psů, ale také tzv. přenašečů. Kromě vážných až smrtelných reakcí na léky je potřeba toto riziko uvádět i před operací, jelikož tento gen způsobuje abnormální reakce při anestezii. Pokud máte doma přenašeče či postiženého jedince pečlivě vybírejte a kontrolujte každý lék, který psovi podáváte. Také si dávejte pozor v místech, kde se mohou pohybovat hospodářská zvířata, kterým jsou nebezpečné léky běžně podávány (pes je může pozřít například z trusu). Doporučujeme však i majitelům zdravých psů být na tyto léky velmi opatrní a raději je nepoužívat, pokud to není nevyhnutelně nutné. Seznam léků i další informace naleznete v sekci Zdraví – další nemoci s možností testování. Jedná se o genetický test.
DM (Degenerativní myelopatie)
U postižených psů dochází k postupnému nebolestivému slábnutí pánevních končetin, problémům s koordinací a chůzí, následuje atrofie svalstva, ataxie, inkontinence a vše končí úplným ochrnutím zadních končetin. Pes bývá bohužel cca rok od objevení prvních symptomů utracen. Nemoc by se měla projevit jen u postižených jedinců, ale jsou i případy, kdy se projevila i u přenašečů, jak je na tom Váš pes, zjistíte z genetických testů.
MH (Maligní hypertermie)
Další z genetických testů je Maligní hypertermie, ta představuje závažnou komplikaci při celkové anestezii, objevuje se hyperkapnie, tachykardie a hypertermie. Pokud není anestezie přerušena, příznaky mohou postupovat k arytmii, rabdomyolýze, selhání ledvin a smrti. U této nemoci stačí, aby byl pes pouze přenašečem.
NCL6 (Neuronální ceroidní lipofuscinóza typu 6)
Nemoc se objevuje kolem roku a půl, projevuje se pouze u postižených jedinců. Symptomy mohou zahrnovat ztrátu zraku, změny chování, zhoršení motorických a kognitivních schopností, objevují se i záchvaty podobné epilepsii. NCL6 není léčitelná, končí předčasnou smrtí, obvykle do jednoho roku po objevení prvních známek nemoci. Také se jedná o genetický test.
Všechny tyto nemoci a podrobnější informace o nich naleznete v sekci Zdraví – další nemoci s možností testování.
Komplikace spojené s barvou srsti – merle a nestandardní zbarvení jedinců
Merle je v poslední době asi nejžádanější zbarvení srsti. Ve zkratce se jedná o gen způsobující ředění barvy srsti. Tato mutace tvoří tolik líbivé skvrny, někdy je spojeno i s modrou barvou očí, ale také s již méně žádoucí hluchotou či slepotou. Test na merle je podstatný pro jedince, kteří mají zasáhnout do budoucího chovu. Testují se všichni psi, nehledě na jejich viditelnou barvu. Jelikož test může odhalit i merle gen u psa, který jako merle nevypadá. Vždy je dobré spojovat pouze otestované jedince s vhodnou kombinací. Pozor, merle test je nutný i u merle jedinců. Je hned několik druhů testů, doporučujeme testovat nejnovější merle SILV SINE, ten lze otestovat například v již zmíněné laboratoři Genomia (test zde) nebo například v americké Paw Print Genetics.
Se vzhledem se pojí i nestandardní zbarvení psů, které není vždy jen estetická chyba – převaha bílé barvy na hlavě, či bílé uši mohou (ale nemusí!) znamenat vrozenou hluchotu (úplnou či částečnou). U štěňat hluchota nejde snadno rozeznat, jelikož se chovají podle svých sourozenců. Jednostranná hluchota je ještě hůře rozpoznatelná. Z tohoto důvodu se doporučuje BAER test u psů s převažující bílou na hlavě nebo s bílou na uchu / uších. Vhodné je i preventivně testovat celý vrh před odchodem do nových domovů.
U nevhodného spojení může nastat i slepota, proto doporučujeme pečlivě vybírat spojení a spojovat otestované jedince.
Epilepsie
Určitě je na místě zmínit i riziko epilepsie, u které je důležité zveřejňovat nemocné jedince a zároveň zvážit přínos do chovu u jejich genetických příbuzných. Postižení jedinci by samozřejmě měli být okamžitě vyřazeni a žádáme majitele takových psů, aby o tomto problému veřejně informovali a tak snižovali počty nemocných psů. Důležité je především tuto informaci poskytnout svému chovateli, odchovům po tomto psovi i majitelům příbuzných jedinců. Přesto je vhodné kontaktovat i databázi, aby byla informace veřejná.
Více informací naleznete v sekci Zdraví – Komplikace spojené s barvou srsti.
Žádná z výše uvedených nemocí nepatří mezi povinné testy pro chovné jedince, jejich testování je pouze na majiteli psa.
DNA profil
Poslední co ještě zbývá zmínit je DNA profil. Jedná se o povinné genetické vyšetření (nemá vliv na zdraví či vzhled jedince), které se dokládá k bonitaci. Stanovení genetického profilu znamená určit soubor genetických znaků, které jsou pro daného jedince charakteristické a nezaměnitelné (např. jako otisk prstu). Testovat je možné dvěma způsoby, tyto dva způsoby nemají „převodní tabulky“, je tedy nutné aby oba budoucí rodiče měli totožné profily. Jedině tak lze profily porovnat. Podle genetického profilu lze určit parentitu i totožnost jedince. DNA profil je podstatný u jedinců do chovu.
Nyní laboratoř Genomia nabízí nově i DNA profil nazvaný jako: Prémiový SNP DNA profil (ISAG 2020), doporučujeme nyní testovat již oba tyto profily současně. Pozor – nový profil lze testovat pouze z krve.
NAD (Neuroaxiální dystrofie)
Jako poslední bod chceme zmínit jedno testování, které je zatím „v plenkách“ a to test NAD, nyní testován pouze v USA a ve Švýcarsku (zde zatím nelze komerčně testovat, ale již brzy to možné bude) jako zkušební testování. Pokud o tento test budete mít zájem doporučujeme testovat právě ve Švýcarsku ze vzorku krve, ukázalo se, že stěry mohou vykazovat nepřesné výsledky. Z dosavadních výsledků se ukazuje, že přibližně 20 % testovaných psů jsou přenašeči nebo postižení jedinci. Jedná se o nemoc nazývanou jako Neuroaxiální dystrofie, známá pod zkratkou NAD. Nemoc se projevuje pouze u postižených jedinců. Jedná se o degeneraci nervových buněk, které nejsou schopny běžné funkce a brzy u psa nastává ztráta koordinace. Tuto nemoc nelze vyléčit. Věříme a doufáme, že bude brzy umožněno komerční testování v plném rozsahu. Více informací připravujeme.
Zuby a skus
Mimo genetické testy patří mezi podmínky pro chov i chrup. U MAS jsou povely maximálně 3 chybějící zuby – premoláry či moláry nebo jejich kombinace. Neplnochrupý jedinec se smí spojit pouze s plnochrupým jedincem. Skus je povolen nůžkový nebo klešťový.
Nezapomínejte ani na ostatní podmínky, jako věk, výstavní ocenění či omezení 1 vrh na 1 kalendářní rok, seznam všech podmínek naleznete zde.
Více informací o jednotlivých nemocech si můžete také přečíst v sekci Zdraví. Přejeme všem hlavně zdravé chlupáče a důsledný výběr vhodného protějšku pro jejich psa či fenu.
Podmínky chovnosti se schvalují každý rok, je proto možné, že tento článek již v budoucnu nebude aktuální, článek se vztahuje k dnešnímu datu – 27. 9. 2023, aktuální informace o podmínkách pro chov se dočtete vždy na stránkách klubu.