Druhý díl pokračování článku, první díl naleznete zde: Miniaturní americký ovčák – o čem se nemluví 1/2, doporučujeme si jej přečíst dřív než toto pokračování.
vhodný k lidem, dětem a k dalším zvířatům
MAS může být všestranný společník, nicméně to není zadarmo. MAS jsou obecně přátelští a společenští. Se svými lidmi si vytváří silná pouta a jsou vyhledávaní za svou loajalitu a oddanost. Tady víc než kdekoliv jinde platí “jaké si to uděláš, takové to máš”. Velkou roli v této úloze může sehrát sám chovatel, který štěňata již od několika týdnů seznamuje s návštěvami a představuje jim osoby různého pohlaví, tělesných proporcí i věku. Pokud však v jeho práci nový majitel nepokračuje, tak není možné doufat, že pes pak bude se všemi kamarád. Pokud chovatel nepodcení toto zásadní období, má nový majitel mnohem méně práce a pes je mnohem lépe připraven, než štěňata, kde chovatel se štěňaty nepracuje. Toto období u chovatele – do odběru – se může zdát zanedbatelné, ale opak je pravdou, až příliš se podceňuje váha rané socializace štěňat. My umožňujeme návštěvy cca od 3. týdne věku a trvají až do odběru, přednost mají budoucí majitelé, kteří jezdí vždy pravidelně 1x týdně, volné termíny pak zaplňuje rodina a známí nebo i majitelé z předchozích vrhů.
MAS tedy může být vhodný ke všem lidem, dětem a může se jednat o společenské plemeno, pakliže vybereme vhodné spojení (přátelští rodiče) i chovatele a nezapomeneme hned po odběru na přátelskosti pracovat. I přesto, že má plemeno ve standardu uvedeno “nedůvěřivý vůči cizím lidem”, si nemůžeme tuto formulaci plést se strachem nebo agresivitou. Ani jeden z těchto projevů není správný. Oba projevy mohou mít více příčin, štěně takové chování může podědit po rodičích, nebo se ho naučit od své matky nebo má jen strach, protože je pro něj daná situace nová nebo zrovna jen prožívá strachové období. Nicméně všechny tyto příčiny mají jen jedno řešení a tím je neúnavná každodenní práce na problému, ideálně pod zkušený vedením.
Pokud chovatel správně socializoval a nový majitel se držel jeho pokynů a v jeho práci pokračoval a rozvíjel ji, pak je možné mít doma společenského psa, který si užívá přítomnosti dalších lidí i dětí, včetně cizích osob.
Pokud víte, že Váš chovatel se štěňaty nepracuje, pak je nejlepší si své štěně odvézt co nejdříve po dovršení 8 týdnů a hned začít pracovat. Pokud si z různých důvodů můžete štěně odvézt až ve vyšší věku (například import štěněte), pak požádejte svého chovatele, aby s Vaším štěnětem pracoval a správně jej socializoval. Pokud chovatel není ochotný ke spolupráci, je dobré pořízení odrostlejšího psa dobře zvážit a zvážit i Vaše možnosti – že máte čas i vůli psa správně napravit a dohnat toto obdoobí. Jelikož to, co trvá u malého štěněte pár dnů, může u puberťáka trvat i roky.
Co se týče dalších zvířat (nejen psů) v domácnosti, je to totožná situace jako s lidmi, pokud chceme, aby nám štěně vycházelo například s kočkou, je potřeba jej začít na její přítomnost v domácnosti neprodleně zvykat. Tady bych byla hodně opatrná v případě, že si pořizujete již odrostlejšího psa, který na kočku, či jiné zvíře není zvyklý. V takovém případě může vzájemné seznamování trvat mnohem déle.
Ideální doba odběru je 8-11 týdnů věku. Odběr po tomto termínu již vyžaduje více práce ze strany chovatele (do odběru) i majitele (po odběru) a je třeba to mít vždy na paměti. Rádi vysvětlíme vše osobně při osobní schůzce. Majitelé u nás dostávají i složky se základním postupem, jak se štěnětem pracovat první týdny. Nadále je možné k nám dojíždět na pravidelné lekce výchovy.
loajalita a oddanost
MAS jsou svým pánům opravdu oddanými společníky, což zní hezky, ale ne vždy to splňuje to, co si pod tím zájemce nebo nový majitel představuje. Pokud si říkáte “bude plnit, co mi na očích vidí”, tak i když je to reálný sen, tak to rozhodně není bez práce. MAS skutečně bude plnit vše, co si vymyslíte, ale jen v případě, že je mezi vámi to správné napojení, láska a respekt. Ale oddanost také znamená separační úzkost, že pes nemůže žít jenom na zahradě, protože potřebuje mít svého pána po boku, jsou tedy vhodní především do domů a bytů. Klidně můžou s Vámi i do práce, protože budou šťastní všude tam, kde budete Vy. Není to plemeno, které je vhodné nechávat příliš dlouho o samotě, pokud máte náročnou práci nebo mnoho služebních cest a psa si nemůžete vzít s sebou, zvážila bych pořízení jiného plemene, které nebude tolik strádat bez přítomnosti svého majitele.
inteligence
Miniaturní americký ovčák je opravdu velmi inteligentní plemeno, mnoho lidí si však myslí, že to znamená, že jejich pes bude (s nadsázkou řečeno) umět 10 nových triků každý den a že se s tím pak budou chodit chlubit mezi přátele. Zní to úsměvně, ale ne každý ví, co skutečně znamená termín inteligentní plemeno.
Pokud s plemenem skutečně umíte pracovat, pak určitě není problém se naučit velké množství triků a cviků, to co ale může odlišovat inteligentní plemeno není jen o tom jak rychle se to naučí, ale jak rychle se to naučí obcházet a tzv. “přečůrávat” a v tom jsou miníci jednoznační mistři! Plemeno je to natolik chytré, že si své pány brzo omotají kolem prstu a ti skáčou, jak pes diktuje. U inteligentního psa se musíte mít na pozoru 2x tolik a být vždy o několik kroků před Vaší psem, aby vše fungovalo jak má. Což si mnoho začátečníků neuvědomuje a proto je právě pro ně naprosto zásadní se co nejdříve obrátit na kvalitního trenéra, který je nenechá spadnout do fáze “nevychovaný nebo neposlušný pes”.
socializace
Toto téma jsem si úmyslně nechala na úplný závěr, bylo zde již několikrát zmíněno, ale je nutné si vše ještě jednou připomenout.
Socializace psa neznamená jen to, že vezmeme psa do kavárny a pak proběhnout s psími kamarády, což si ještě stále mnoho lidí bohužel myslí. Socializace psa je cvičením a přípravou na různé životní okamžiky, prostředí a setkání.
Socializace psa začíná téměř od narození, nicméně podle věku se mění její náplň. Od 3.-4. týdne věku je socializace již hlavním bodem, jak by měla štěňata u chovatele trávit čas. Postupně si zvykají na různé pachy, zvuky, my například učíme štěňata spát na ukolébavku již od chvíle, kdy reagují na zvuky. Také se u nás učí dennímu režimu, zvykají si na návštěvy, postupně mají více a více vjemů z okolního prostředí (postupně se přidávají hračky, prolézačky, venkovní prostředí aj.). Štěňata si zvykají na různé druhy povrchů i situací, svou hrou zdokonalují své dovednosti i komunikaci a nakonec se i seznamují s cizími psy, auty a dalšími prvky jako obojek, vodítko, procházky, hlučné prostředí, hrající si děti na hřištích aj.
Pokud štěně v tomto období nepoznává nic než porodnu nebo výběh či kotec, pak jej toto všechno čeká až po odchodu do nového domova, s tím na každé štěně padá v jednu chvíli velmi náročné období, kdy se některá štěňata mohou mnohem hůře adaptovat. Často se tato raná socializace velmi podceňuje, či zlehčuje (“aspoň si psa vycvičím k obrazu svému”, “to doženeme doma”), nicméně je zásadní pro rozvoj psa. Pokud však vyberete top chovatele, který dělá maximum, tak pokud Vy (jako nový majitel) nebudete v jeho práci pokračovat a rozvíjet dál, pak je výsledek stejný, jako si vzít štěně od chovatele, který se mu nevěnuje a to je potřeba si zapamatovat. Chovatel nastartuje Vaši cestu, ale neudělá ji za Vás. Stejně tak budete Vy jen těžko dohánět ten start za svého chovatele.
Zde není prostor podrobně probírat, jak by měla socializace probíhat a kdy je pro ni nejvhodnější doba. Navíc, každý pes je individuální a nejlépe se vše ukáže v konkrétním prostředí s konkrétním psem, přičemž je nutné se přizpůsobit jeho potřebám v daný okamžik.
Každý pes se chová a reaguje jinak a stejně tak každý pes bude potřebovat trochu jiný přístup a i načasování. Proto nechci ani dávat žádné univerzální návody. Doporučuji si ještě před pořízením štěněte najít a domluvit správného a zkušeného trenéra, který Vám se vším pomůže a poradí a projde s Vámi celým tímto procesem krok po kroku a vyřeší každou událost, která se objeví v danou a správnou chvíli.
Poslední věc, na kterou bych chtěla upozornit je, že není problém si vzít štěně od chovatele, který s odchovy nepracuje, bude to ale znamenat mnohem více práce a ze své zkušenosti (kdy jsem již pár lidem s takovými štěňaty pomáhala) vím, že náprava tohoto období může trvat opravdu dlouho a pokud si berete odrostlé štěně (například kvůli nutnosti očkování) se tato doba ještě více prodlužuje a práce je ještě náročnější, tím spíš pokud si berete pejska až kolem půl roku, kdy mu zároveň začíná puberta a vše je tak ještě složitější.
Všem našim majitelům nabízíme možnost pravidelného osobního výcviku přímo s námi za zvýhodněných podmínek. Nicméně tuto možnost nabízíme i majitelům jiných plemen či z jiných CHS. Pokud tedy máte zájem o výcvik, pak nás neváhejte kontaktovat pro podrobnosti (Zlínský kraj).
Věnujeme se především výchově a harmonickému soužití, neděláme klasickou poslušnost nebo přípravu na zkoušky. Trénujeme hlavně majitele, ať ví, jak správně ke svému psu přistupovat a na co si dávat pozor, díky znalosti základních pravidel jsou majitelé nadále schopni vše ostatní svého psa naučit již sami.