Kvalita potravy = zdraví psa

Kvalita potravy vždy šla ruku v ruce se zdravím psa. Nekvalitní potrava se odráží na kondici, výkonu i stavu srsti psa. Jak ale vybrat to správné a nepodlehnout všudypřítomné reklamě, ať už na granule či konzervy, tak i pamlsky, které při častém a pravidelném výcviku tvoří také významný podíl stravy? Právě na pamlsky se poslední dobou zapomíná, přitom tvoří stále větší podíl stravy, než tomu bylo dříve, kdy byl pes krmen čistě granulemi / masem / zbytky a ani netušil, co odměna v podobě pamlsku znamená.

Pravidlo č. 1: Nepodléhejte reklamě!

V současné době není reklama jen v televizi nebo na billboardech, je všude a hlavně cílená. Stačí otevřít Facebook nebo ještě hůř Instagram a máte jeden takový příspěvek vedle druhého. Mnoho lidí si navíc placeným partnerstvím přivydělává. Problém je, že velmi často takové příspěvky nejsou objektivní a doporučují v mnohem větší míře nekvalitní, než ty kvalitní produkty. Když se navíc poté podíváte, kolik lidí profil sleduje, je vám smutno. V první řadě nechápu, že vůbec své psy něčím takovým krmí a v té druhé, že nemají strach tak podprůměrné produkty doporučovat druhým. Protože sledující si mnohdy myslí, že je to jejich známý nebo kamarád a mají v tu osobu takovou důvěru, že nechápou, že se jedná pouze o zaplacenou reklamu. Pokud vám na svých psech skutečně záleží a chcete jim dát jen to kvalitní, rovnou doporučuji nekupovat nic, co vidíte někde na Instagramu a co má nálepku „někdo za to dostal zaplaceno“. Pokud vás přece jen něco zaujme, začněte tím, že si najdete složení a až po jeho zhodnocení se zamyslíte, jestli to skutečně vašemu psovi prospěje.

Pravidlo č. 2: Čtěte složení!

Pokud psovi chci dát cokoliv, co má sežrat (granule, pamlsky, konzervy, odměny, paštiky, salámy aj.), nikdy nesmím dát na obal, reklamu ani na kamaráda, co to každý den doporučuje na Instagramu či Facebooku. Danou věc si musím dohledat a přečíst složení. Jen složení musí odpovídat skutečnému stavu, na obal si výrobce může napsat cokoliv. A mnohdy ani to složení není 100%, výrobci již vědí, jak zákazníka oklamat, co za co schovat, aby to nezkušený zákazník nepoznal. Ale to není váš případ, vy jste chytří a dokážete složení rozklíčovat.

Na co se zaměřit ve složení:

  1. Složení se vždy píše sestupně, takže položka na prvním místě zaujímá nejvíce procent, pozor však na marketingové triky výrobců (viz níže).
  2. Na prvním místě ve složení by mělo být maso, ale pozor na čerstvé maso. Pokud je ve složení uvedeno maso čerstvé, je jeho skutečný obsah po vysušení cca třetinový.
  3. Obiloviny, mnoho lidí je považuje za špatné a vyhýbá se jim. Pokud je však pes naprosto zdravý a nemá například potravinové alergie, jsou některé druhy obilovin prospěšné, vyhýbejte se však kukuřici a obiloviny nesmí tvořit základ produktu.
  4. Konzervanty, barviva, dochucovadla a další chemie. Ta nepatří do žádného jídla. Absence konzervantů sice snižuje dobu skladování, ale prodlužuje život nejen našich psů. Dávejte si proto pozor, aby granule byly bez konzervantů, barviv a dochucovadel.
  5. Maso a vedlejší živočišné produkty, u některých kvalitních produktů za tímto naleznete závorku s údaji jako (hovězí játra, plíce, …) pak je to v pořádku, ale pokud takovou tabulku nenajdete, věřte, že krmíte odpadem typu, kůže, kosti, běháky, kopyta aj. Vše je vysušeno a rozemleto na prášek. Pokud toto naleznete ve složení, nikdy takový produkt nekupujte, pokud chcete psa krmit či odměňovat kvalitně, tak vedlejší živočišné produkty do jeho stravy ani odměn nepatří!

Vedlejší živočišné produkty

Co jsou vlastně vedlejší živočišné produkty neboli VŽP? Zjednodušeně lze říct, že jsou to všechny živočišné materiály, které nejsou z různých důvodů určeny k výživě lidí. Ale i tady existují výjimky. Dle definice VŽP mezi tyto produkty patří „celá těla zvířat nebo jejich části, produkty živočišného původu nebo jiné produkty získané ze zvířat, které nejsou určeny k lidské spotřebě, včetně oocytů, embryí a spermatu“. Jedná se tedy například o maso, kosti, kůže, peří, vlnu, rohy a parohy, paznehty, krev, vejce a vaječné skořápky, mléko a mléčné výrobky, ryby, prošlé potraviny živočišného původu, hnůj nebo uhynulá zvířata a částečně i kuchyňské odpady (více zde).

Malý příklad takového typického pamlsku, který koupíte kdekoliv v supermarketu, na benzínkách a hodně se poslední dobou objevuje právě i na Instagramu formou placeného partnerství, jedná se o výrobek české značky.

Složení: maso a živočišné produkty (z toho min. hovězí 70 %), ryby a výrobky z ryb (z toho min. treska 24 %), bílkovinné extrakty 2,5 %, cukry 3 %, minerální látky (chlorid sodný 0,5 %).

Zvláštní je, že samotný výrobce nemá na svém webu složení ke všem svým produktům, už to by pro každého mělo být signálem, že je něco v nepořádku. Každopádně ze složení je jasné, že o výrobku nic nevíme, kolik obsahuje masa, co přesně obsahuje a vše zakončeno ještě cukrem a solí, což v pamlscích nemá co dělat. Údaj hovězí 70 % není obsah masa! Znamená to, že výše zmíněný odpad ve formě vedlejších živočišných produktů byl tvořen ze 70 % právě hovězím, tedy i oháňky, kosti, rohy aj. Nikoliv jen maso a vzhledem k tomu, že zde obsah masa není uveden tak je jisté, že tam bude jen v minimálním množství. Skutečně tím chcete odměňovat svého psa?

Jak by tedy mělo složení pamlsku vypadat?

Například takto: Hovězí mleté maso 100%.

Nebo takto: Čerstvé hovězí maso (80%), čerstvé kuřecí maso, kolagen (6%), ostropestřec mariánský (1%), huminové látky (1%), rostlinná vláknina

Složení musí být jasné a není prostor pro spekulace.

Jaké jsou tedy možnosti?

Máte tři možnosti jak správně psa odměnit:

  • kupujte pouze kvalitní pamlsky s ověřeným původem masa (většina pochází z Číny)
  • vyberte si kvalitní granule a odměňujte granulemi
  • pečte si vlastní pamlsky, kde přesně víte, co psovi dáváte. Tato možnost je skvělá i pro psy alergické či s intolerancí na některé složky.

Výrobci s ověřeným původem masa z Evropy:

  • Bohemia Pet Food
  • Mapes
  • Marp
  • Natureca
  • Pamlsky s příběhem
  • Platinum
  • Šmakovo
  • popřípadě se zeptejte sami výrobců, pokud neodpoví, určitě od nich nic nekupujte.

Pečení pamlsků

Nejedná se o nic složitého, základem je dobrá forma na pečení. Tady doporučuji zainvestovat a koupit originální podložku Collory, stačí jedna, ale doporučuji zakoupit dvě. Velikost a tvar je čistě na vás. Nutností je samozřejmě trouba. Z čeho si těsto vyrobíte je jen na vás, ale samozřejmě by to nemělo být nic, co by psovi ublížilo. Mouku tedy používejte jen například. kokosovou, rýžovou či rozmixované vločky. Olej jen kokosový, lněný, lososový či jiné oleje běžně podávané psům. Maso, játra, ryby aj. vždy s přihlédnutím k potřebám vašeho psa. Do receptu patří také vajíčka a nemusíte se bát přidat i bylinky nebo doplňky jako kelpa, pivovarské kvasnice aj. Fantazii se meze nekladou, jen pozor na potraviny na které je váš pes alergický a celkově na jedovaté potraviny pro psy.

Pamlsky se pečou podle druhu 20-40 min. na 150 °C, následně je nutné je dosušit na nízkou teplotu v sušičce na ovoce nebo v troubě. Správně usušené pamlsky šustí a dlouho vydrží.

Pečení pamlsků doma se v poslední době rozmohlo ve velkém, není proto problém nakoupit veškeré vybavení nebo najít spoustu skvělých receptů na různé druhy forem.

Tuto možnost osobně doporučuji ze všech nejvíc a mám na ni i ty nejlepší ohlasy od majitelů našich odchovů.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.