Vlhké krmivo – konzervy a kapsičky

Vlhké krmivo pro psy, to jsou konzervy, kapsičky, vaničky a jiné. Jedná se o tepelně zpracované krmivo, které na rozdíl od granulí není vysušené. Díky tomu vyhovuje i vybíravým psům a proto s ním krmí stále více lidí. Jak je to s jeho složením, na co si dát pozor a jak správně krmit vlhkým krmivem? Malý přehled několika nejprodávanějších značek v příštím bonusové díle.

Jak je to se složením u vlhkého krmiva?

Vlhké krmivo se řídí stejnými pravidly jako granule a lze u něj postupovat stejným způsobem. Velkou výhodou však je, že jeho složení je většinou mnohem jednodušší a i pro laika je snáze rozpoznatelnější kvalitní od toho nekvalitního. Znovu musí být na prvním místě maso, tady je třeba si opět dávat pozor na marketingové kličky výrobců a vždy číst složení, ne obal. Následuje ovoce nebo zelenina, popřípadě jiné suroviny a ve většině případů také tzv. vývar / tekutá složka.

Marketingové kličky a na co se zaměřit ve složení vlhkého krmiva

Nejvíce se můžete napálit na masové a tekuté složce. Platí to co u granulí, složení musí být zcela srozumitelné a jasné. Pozor si tedy vždy dávejte na termíny: maso, produkty živočišného původu, masová směs, kuře a další. Ze složení musí být vždy naprosto jasné, co psovi dáváte. V první řadě jaký druh masa, tedy z jakého zvířete. Následně zda jde o svalovinu, vnitřnosti, pokud vnitřnosti tak jaké (např. srdce, játra, atd.) a kolik ho konzerva obsahuje, nejlépe kolik čeho. Celkově nejhorší je právě termín „produkty živočišného původu“, zde se schová naprosto vše i věci, které psům absolutně do jídelníčku nepatří.

Proč je ve výpisu i kuře? Je tam úmyslně, ale nemusí se jednat vždy jen o kuře, ale jakýkoliv druh zvířete. Vždy si uvědomte, že pokud máte ve složení všeobecný termín, např. kuře. Může se jednak opět o cokoliv, co pochází z kuřete, včetně vnitřností či kostí. Samozřejmostí je, že konzervy nesmí obsahovat žádná aromata, barviva, dochucovadla, konzervanty a další chemii.

A co je špatného na vývaru? Vůbec nic, ale počítejte s tím, že pokud je ho 40 % z konzervy, tak platíte i za tuto část, mohlo by vás to nemile překvapit po otevření. Pokud ho konzerva má moc, tak mi u psů způsobuje průjmy, buď ho vylévám nebo ho nechám v lednici a přidám jindy na granule.

Supermarketové konzervy vs. opravdu kvalitní značky

Říkáte si, že konzerva ze supermarketu vypadá rozhodně líp než ta divná, předražená, pomletá hmota? konzervy ze supermarketu mají kousky masa a psům moc chutnají. Jak je to ve skutečnosti? Nejedná se o kousky masa, většinou neobsahuje maso, tedy svalovinu vůbec! tyto kousky jsou vyrobeny z vysušených směsí, které jsou následně smíchány s vodou a protlačeny na pásky a nasekány. Všimněte si, že tyto „kousky masa“ nemají žádnou kresbu, nejde v nich vidět ani bylinka ani ovoce ani kousek masa. A proč to psům tak chutná? Protože obsahují barviva, dochucovadla, zvýrazňovače chuti, atp. bez kterých by to prakticky žádný pes nejedl.

Kvalitní značky mají složení naprosto odlišné, mají jasně daný druh masa a zároveň i jaké vnitřnosti přesně a z jakého zvířete použili (např. hovězí svalovina (20%), hovězí srdce (19%), cuketa, mrkev (12%), hovězí plíce (9%), hovězí pečeň (9%), jablko (9%), neloupaná rýže (6%), meruňka, lněný olej, Bio skořápky z vajec (0,4%), bazalka, semínka fenyklu, petržel, mořské řasy (0,13%), minerální zem, šípkový prášek). U takového složení si nemusíte lámat hlavu nad tím kolik svaloviny taková konzerva obsahuje, vše je jasně dané a srozumitelné. To že se nejedná o kousky masa, ale pomleté suroviny pečlivě zamíchané není pro psy vůbec na škodu. Proto neodsuzujte mleté konzervy, ale soustřeďte se na složení.

Proč psům konzervy chutnají víc než granule a jak je to s krmením vlhkým krmivem

Pes nemá tak dobře vyvinuté chuťové buňky, jako člověk, ale za to má skvělý čich a voňavá konzerva ho vždy upoutá více než suché granule. Proto je důležité vlhké krmivo podávat vždy v pokojové teplotě, kdy se plně rozvine jeho vůně. Pozor, ale na ohřívání v mikrovlnné troubě, při ohřívání může jídlo ztrácet živiny. Lepší je nechat polevit v pokojové teplotě nebo misku s vlhkým krmivem vložit do dřezu s teplou vodou.

Krmit jen vlhkým krmivem se všeobecně nedoporučuje a z vlastní zkušenosti s tím musím souhlasit. Doporučuji konzervy přidávat ke granulím. Jak přesně budete tyto dva způsoby krmení kombinovat je hlavně na vás a na vašem psovi – co mu sedí. Svého psa krmím 2/3 granule a 1/3 konzerva. Dlouho jsem hledala přesnější poměr, kolik konzervy je pro psa akorát, aby neměl řidší stolici. Dávku jsem ustálila na 60-80 g konzervy na 10 kg psa. Můžete to brát jako odrazový můstek, ale je lepší sledovat pejska a upravit dávku podle jeho stolice.

Krmení čistou svalovinou

Nejste zastáncem podávání vnitřností nebo nechcete platit za zeleninu v konzervě? Máte možnost nakoupit konzervy z čistého masa, s kostmi, bez nich či s vnitřnostmi. Asi nejznámější značka u nás je Sokol Falco, ti nabízí jak celé kuře tak například jen svalovinu. Konzervy jsou opravdu naplněny čistou svalovinou, krásným masem, které můžete i ochutnat. Maso se páskuje, jako kdyby bylo pro vás na talíř. Proti kvalitě nelze nic vytknout. Nevýhodou je, že z čistého masa hodně psů dostane průjem, proto se i u těchto konzerv doporučuje kombinace, např. s rýží nebo jinou přílohou. Další výhody a nevýhody naleznete v hodnocení jednotlivých značek v dalším díle.

Kombinace maso + vnitřnosti + ovoce / zelenina + příloha

Tato kombinace je pro psa nejpřirozenější, stejně tak jsou krmeni i psi na BARFu, ale tepelně neupravovaně. Přesně tato kombinace nejvíce sedí i tzv. granulářům. Ani granule nejsou čisté maso a i kdyby byly, psi by rozhodně nebyli zdravější ani nežili déle.

Stejně tak bych se vyhnula konzervám, které obsahují jen vnitřnosti, bez svaloviny. Ovoce a zelenina je pro psa taktéž prospěšná, i když není v čerstvém stavu (natrávená zelenina v břiše ulovené zvěře také nebyla čerstvá) a příloha (např. rýže, atp.) se postará o to, aby pes neměl průjem z vysokého příjmu bílkovin.

Uskladnění

Konzervy sice vydrží podstatně déle a více než granule, ale i u nich je potřeba dbát správného uskladnění. Nejlepší je, když je neotevřené necháte někde ve sklepě a až s otevřením si je vezmete k sobě. Zbytek, co pes nesní vložte do lednice a zkrmte co nejdříve, pokud jste na konzervu zapomněli, je lepší ji vyhodit. Nezapomeňte však, že pes by ji měl přijímat v pokojové teplotě. Pokud pes nesní jídlo v misce, nenechávejte mu ho tam ležet déle než pár minut.

Konkrétní značky, jejich složení, výhody a nevýhody budou zveřejněny v příštím článku.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.