Pro ty, co se k tomuto článku dostali až nyní, upozorňuji, že se jedná o pokračování – 2. díl, doporučuji přečíst nejdříve díl první.
V této druhé části se dozvíte něco o marketingu výrobců suchých krmiv, také se zmíním o granulích lisovaných za studena. Třetí, poslední díl vyjde přesně za týden, sledujte web a FB.

Současný trend v prodeji granulí:
- MLM (Multi Level Marketing) neboli víceúrovňový marketing, marketingová strategie, jež spočívá ve spojení přímého prodeje a franšízingu, kdy prodej výrobků koncovým zákazníkům zajišťují smluvní distributoři, kteří se snaží přilákat pod sebe další prodejce. Vzniká tak síť nezávislých distributorů s různě budovanými motivačními systémy odměňováním práce. Princip spočívá v tom, že distributor kupuje výrobky za cenu o 60 až 80 % nižší, než za jakou je prodává zákazníkům. Rozdíl tvoří jeho zisk. Provize a bonus jsou závislé na počtu získaných nových prodejců a objemu prodaného zboží (zdroj). V překladu lze říci, že pokud se dané granule nevyskytují běžně v obchodech, ale někdo vám je nabízí napřímo mějte se na pozoru. I kdyby se vám zdálo složení dobré, mějte na paměti, kolik peněz skutečně stojí granule a kolika penězi dotujete jejich prodejce. Prodejci většinou bývají dost přesvědčiví, používejte zdravý rozum.
- Vlastní značky, v poslední době se s novými granulemi roztrhl pytel. Tyto nové granule jsou dost často se slabým složením, za účelem velkého zisku a nerovnají se již známým krmivům. Tady chci dodat, že ne všechny, najdou se i výjimky. Osobně však upřednostňuji počkat na reakce ostatních a až po nějaké době si takové – nové – granule koupit. Určitým strašákem může být i možnost výpadku prodeje či náhlé ukončení značky.
- Granule na míru, taktéž záležitost poslední doby, vyplníte formulář ohledně svého psa a systém vám vybere granule na míru. Tady si dávejte pozor, jednak se jedná o klasické granule jen v novém obalu a navíc nabízené granule vůbec nemusí odpovídat potřebám vašeho psa. To nejdůležitější je, abyste kupovali granule běžně dostupné v e-shopech nebo ve zverimexech, tím se vyhnete případným problémům s nedostupností. Dále nekupujte žádné granule, u kterých neznáte složení a pamatujte, že není třeba vyzkoušet všechno, co momentálně na trhu je nebo má pěknou reklamu. A jen vy znáte svého psa a právě vy mu musíte vybírat vhodné krmivo, ne nějaký systém.

Dalším lákadlem posledních dob je také krmivo lisované za studena. Jak to s ním vlastně je?
Granule se dělí na lisované za studena a extrudované. Extrudované granule jsou klasické / běžně známé granule, které tvoří určitá směs ingrediencí v sušeném stavu (jemně navlhčeném). Tato směs je protlačena extrudérem za pomoci tlaku, hotové granule jsou následně na povrchu opatřeny mastným nástřikem, který zabraňuje zvlhnutí krmiva a zvyšuje odolnost granulí při skladování.
Granule lisované za studena zažívají velký boom, ale nenechte se mýlit, jejich výhody nejsou takové, jak se může zdát.
Uváděné největší výhody:
- Granule prochází při procesu zpracování velmi nízkou teplotou, díky tomu zůstává zachován obsah živin.
- Díky speciální úpravě nahrazují BARF.
- Nebobtnají v žaludku a tím snižují možnost torze žaludku.
- Jsou tvrdé, nutí psa kousat a snižují hltání, navíc čistí zuby.
Jak to tedy je oproti extrudovaným granulím?
- Ano, extrudované granule jsou zpracovávány za vyšších teplot a tlaku, ale je důležité si uvědomit, že masová složka, která je v granulích lisovaných za studena, je do granulí ve většině druhů přidávána jako masová moučka, takže také tepelně zpracována (jsou drobné výjimky, např. Alpha spirit – pracuje s čerstvým regionálním masem).
- Díky výše uvedenému padá jedna z největších výhod těchto granulí a oboje granule jsou tedy pro psa Barfistu (ve většině případů) naprosto srovnatelné. Nemluvě o tom, že pokud pes přejde ze dne na den (například po čas dovolené) z masa na granule, zažívání je jinak zatíženo a dochází k průjmům zcela běžně.
- Při domácím testu bobtnání (každý si sám může zkusit) byly výsledky zcela jasné, extrudované granule zůstávají vcelku (díky mastnému nástřiku) a částečně zvětší objem, granule lisované za studena se velmi rychle rozpadají na prášek, objem prášku však následně nabobtná jako granule extrudované, možná i o něco více.
- Granule lisované za studena jsou sice tvrdé, ale válečky jsou poměrně křehké, většinou stačí si hrst vysypat do kapsy a jít na procházku. Granule se postupně rozmělňují na prášek. Proti hltání slouží protihltací misky či vložky do misek, pro snížení hltání taktéž nemusíte psa krmit klasickou formou, ale dávku můžete zkrmit po jednotlivých granulích při výcviku, stopách nebo třeba noseworku, já pro tyto účely často využívám hlavolamy (například DogLog) a interaktivní hračky (například Kong Wobbler).
Otázkou zůstává, jak tito výrobci mají vyřešenou možnost kontaminace granulí bakteriemi, které při běžné vysoké teplotě zahynou…

Nepodceňujte skladování
Ani ty nejlepší granule neprospějí psovi, pokud se zkazí nebo zplesniví. Nenakupujte proto zásoby na celý rok, ale preferujte granule čerstvě vyrobené a dbejte na jejich správné uskladnění.
Správné uskladnění granulí:
- Teplota, pozor na ponechání granulí na sluníčku či v autě, vždy si dobře promyslete jak s granulemi nakládáte. Granule by neměly být v teplotě vyšší než pokojové, tedy cca 25°C, při vyšších teplotách se kazí a žluknou, což může způsobit zažívací potíže.
- Vlhkost, ve vlhku se daří plísním, proto granule skladujte na vhodném místě v domě.
- Hlodavci, pozor i na myši či potkany, tito hlodavci často přenášejí závažná onemocnění a mohou granule kontaminovat.
- Předzásobení, nekupujte zbytečně velká balení. Balení vždy přizpůsobte velikosti psa.
- Expirace, kontrolujte pečlivě nejen stav granulí, ale i datum expirace, doporučuji datum kontrolovat ihned při koupi či dovezení krmiva, aby nebylo prošlé hned nové.
Poslední díl tohoto mini seriálu vyjde přesně za týden, ve třetím díle si ukážeme několik konkrétních složení a spočítáme si skutečný obsah masa. Sledujte náš web nebo FB.